LIBAN
20 - 30 IX 2018

Kolebka Cywilizacji
Początki Chrzeœścijaństwa
Cuda Natury


Zapraszamy na urokliwy wyjazd do Libanu gdzie odwiedzimy miejsca, w których można odnaleźŸć jedne z najstarszych zabytków ludzkiej cywilizacji oraz kultury hellenistycznej, zachwycić się przyrodą w grocie Jeita i rezerwacie cedrów, pomedytować w starych klasztorach i koœściołach pamiętających początki chrześœcijaństwa.
Naszym przewodnikiem będzie pani Dorota, która od dwudziestu lat mieszka w Libanie i pokaże nam jego duchowe oblicze. Odwiedzimy wiele zabytków, śœwiątyń, kośœciołów i monasterów. Będziemy nocować nie tylko w hotelu, ale także w dawnych budynkach klasztornych wśœród spokoju i medytacyjnej ciszy.

Dzień pierwszy
Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie i wylot w godzinach wieczornych.

Dzień drugi
Przylot do Bejrutu w godzinach rannych, odebranie z lotniska, przejazd do klasztoru w Annayi. Śniadanie, zakwaterowanie w domu pielgrzyma, (pokoje dwuosobowe, w pokoju mogą być zakwaterowane tylko oficjalne małżeństwa).
Odpoczynek.
Przejście do pustelni Św. Charbela, czas na indywidualną modlitwę i medytacje.  Powrót do klasztoru na mszę maronicką, po mszy obiadokolacja.

Dzień trzeci
Dla chętnych msza maronicka w kościele w klasztorze o godz. 7; śniadanie, wyjazd w góry; spacer do potrójnego mostu skalnego (miejsce opisywane przez National Geographic); spacer po rezerwacie cedrów w Tannourine; przejazd przez góry do Smar Jbeil - kościół krzyżowców Św. Nohry (Lucjusza) 
W miejscu jego męczeńskiej śmierci;  przepiękne ruiny  jednego z najstarszych kościołów w Libanie z 4 wieku naszej ery; ruiny cytadeli krzyżowców zbudowanej na fenickich i rzymskich ruinach.
W godzinach popołudniowych  przyjazd do klasztoru Św. Antoniego Pustelnika w dolinie Kadisha;  zapoznanie się z historią miejsca, wieczorna  msza maronicka w  kościele dla chętnych, czas na refleksje i medytacje w tym unikalnym miejscu; nocleg i  kolacja w Domu Pielgrzyma.
Uwaga: przejazd przez góry krętymi drogami, dla osób z chorobą lokomocyjną potrzebne jest lekarstwo; Noclegi w Domu Pielgrzyma mogą być w pokojach trzyosobowych.

Dzień czwarty
Dla chętnych poranna msza maronicka w kościele w klasztorze, śniadanie; krótki spacer, wyjazd do parku cedrowego w Arz (najstarsze i największe cedry); Besharre: muzeum Khalila Gebrana. Bikafra, wioska, w której urodził się Św. Charbel, powrót na wybrzeże, wieczorem zakwaterowanie w hotelu w Jounieh 4* (pokoje dwuosobowe), obiadokolacja.
Uwaga: w górach może być jeszcze zimo, potrzebne są ciepłe kurtki.

Dzień piaty
Śniadanie; zwiedzanie groty Jaita; Bejrut: muzeum, spacer po centrum, wizyta w meczecie (w miarę możliwości spotkanie z imamem); czas wolny na indywidualne zakupy; spacer promenadą nadmorską; obiadokolacja w hotelu.

Dzień szósty
Śniadanie; sanktuarium Harissa, wjazd kolejka linowa; spotkanie z maronickim księdzem Miledem w seminarium misjonarzy maronickich, którzy opiekują się  sanktuarium Harissa. Ksiądz Miled buduje centrum Miłosierdzia Bożego  w Libanie, jest bardzo związany z Polską. Wizyta w ormiańskim monasterze katolickim z XVIII wieku w Bzoumar, gdzie mieści się bardzo ciekawe muzeum i winiarnia, wizyta w monasterze Ghazir (niedaleko), miejsce pobytu Juliusza Słowackiego;  zapoznanie sie z miastem Jounieh, miejscem gdzie można robić zakupy oraz miejscem kultu Św. Jerzego (Św. Jerzy jest patronem Libanu, według jednych źródeł zabił smoka na skalach w Bejrucie, według innych na skalach w Jounieh),
Inną opcją spędzenia popołudnia jest przejazd w góry do Kfardebian na wycieczkę pieszą, zejście do przepięknej doliny, czas na indywidualna medytacje  w naturze, trasa ok. 6km. obiadokolacja w hotelu.

Dzień siódmy
Śniadanie; wyjazd na południe do Saidy (średniowieczny zameczek na morzu,  spacer uliczkami starego souku), przejazd do Tyru, zwiedzanie portu, park archeologiczny; rzymski hipodrom. W drodze powrotnej wizyta w Magdoushe, miejsce kultu maryjnego od początków chrześcijaństwa; obiadokolacja w hotelu.

Dzień ósmy
Śniadanie; wyjazd na południe do Deir el Qamar oraz dalej do Beit ed Dine;  zapoznanie sie z historia Druzów; ok. godz. 13:00 zjazd na plażę i pobyt do wieczora.

Dzień dziewiąty
Śniadanie; wyjazd do Baalbeck w dolinie Bekaa, następnie przejazd przez Anjar, ormiańskie miasteczko, zapoznanie sie z historia Ormian, wizyta w winiarni Ksara, próbowanie wina, powrót przez góry do Jounieh.

Dzień dziesiąty
Śniadanie, wymeldowanie z hotelu, wyjazd do Byblos - jednego z najstarszych miast na świecie: spacer przez port fenicki do parku archeologicznego, zwiedzanie parku;  przejazd do Batroun, dawnego portu fenickiego, spacer  przez port i miasteczko; przejazd do Nouriyeh do średniowiecznego monasteru na klifie. W zależności od godziny wylotu, kolacja pożegnalna w restauracji  libańskiej nad brzegiem morza, przed udaniem sie na lotnisko  pożegnalny spacer w Bejrucie w marinie Zeitouna Bay. Przejazd na lotnisko w Bejrucie.

Dzień jedenasty 
Przylot do Warszawy w godzinach porannych lub południowych.

Poniżej prezentujemy dodatkowe opisy i zdjęcia najważniejszych miejsc, które odwiedzimy:

Baalbek - miasto w północno-wschodnim Libanie, leżące w dolinie Bekaa. W starożytnośœci znane jako miejsce kultu fenickiego boga słońca Baala, następnie pod nazwą Heliopolis jako jedno z najpiękniejszych miast hellenistycznych.
- Wielka œŚwiątynia Jowisza,
- ŒŚwiątynia Bachusa,
- Okrągła œŚwiątynia Wenus,
- Kamień Południa - kamienny monolit, uważany za największy na śœwiecie obrobiony blok kamienia waży ok. 1170 ton.

Grota Jeita - w 1836 roku amerykański misjonarz William Thomson odkrył Grotę Jeita, która znajduje się około 20 km od Bejrutu. Jej długoœść wynosi nieco ponad 9 kilometrów.
Górna Grota - Odwiedzający przebywają pieszo trasę 750 metrów, podczas której podziwiać mogą kamienne formy, takie jak kolumny, draperie, grzyby, czy kurtyny.

Dolna Grota - turyśœci odbywają krótki, ale niesamowity rejs łódkami na długoœci 400m, podczas którego oglądać mogą wnętrze jaskini, która ukształtowała się przez tysiące lat w wyniku naturalnych procesów.

Pałac Beit ed Dine – nazywany także Domem Wiary, zbudowany na początku XIX wieku przez emira Bashir Shehab II, gubernatora władającego tymi rejonami z polecenia Imperium Osmańskiego. Prace ukończone w 1818 roku były prowadzone przez prawie 30 lat przez najlepszych włoskich architektów œciągniętych przez emira z Syrii. W pałacu rezydowali namiestnicy osmańscy, francuscy, a po uzyskaniu niepodległoœci w 1943 roku prezydent Libanu.


Tyr (Sur)
- starożytne miasto fenickie w południowym Libanie na wybrzeżu Morza ŚŒródziemnego. Jego nazwa znaczy „skała”. Obecnie ośœrodek handlowy, w którym uprawia się owoce cytrusowe, winorośœl, oliwki. Z dawnych zabytków zachowały się starożytna nekropolia, pozostałośœci katedry, termy, hipodrom, dwie ulice kolumnowe oraz budynek widowiskowy.
Tyr był głównym ośœrodkiem kultu Baala-Melkarta. Słynął też z produkcji rzadkiego rodzaju purpury zwanej tyryjską. Barwnik otrzymywano ze œślimaków suszonych na słońcu.


Byblos
(Dżubajl) - miasto w œśrodkowym Libanie na wybrzeżu Morza ŚŒródziemnego. Miejsce stale zamieszkane od czasów neolitycznych, przez tysiąclecia śœciśœle związane jest z legendami i historią obszaru śœródziemnomorskiego. Byblos jest też bezpośœrednio łączone z powstaniem i upowszechnieniem alfabetu fenickiego, podłoża współczesnego alfabetu.

Od III tysiąclecia p.n.e. znane z handlu cedrem i wapieniami ze starożytnym Egiptem, skąd sprowadzano w zamian m.in. papirus. Greckie słowo byblos oznaczało papirus i stąd nazwa nadana miastu prawdopodobnie przez greckich handlarzy, którzy œciągali do Byblos po ten surowiec.
Na zdjęciu: Świątynia Obelisków z początków II tysiąclecia p.n.e.

Sanktuarium śœw. Charbela w Annaji
Annaja jest znanym chrześœcijańskim centrum pielgrzymkowym ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie śœw. Charbela Machlufa (ur. 8 maja 1828, zm. 24 grudnia 1898 w Annaja) - duchowny maronicki, mnich i pustelnik, œświęty Koœcioła katolickiego.

Został pochowany na klasztornym cmentarzu. Nad jego grobem pojawiła się niezwykła, jasna śpoœwiata, utrzymująca się przez wiele tygodni. Gdy po kilku miesiącach, władze klasztoru dokonały ekshumacji pochówku okazało się, że ciało ojca Charbela jest w doskonałym stanie, zachowało elastycznoœć i temperaturę ciała osoby żyjącej oraz wydzielało ciecz okreœlaną przez œświadków jako pot i krew. Do 1965 r. ciało ojca Charbela nadal zachowało się nienaruszone. Kiedy w 1976 roku ponownie dokonano otwarcia grobu znaleziono już jedynie szkielet.
Harissa - miejscowoœść w Libanie, 20 km od Bejrutu. Harissa jest ważnym centrum pielgrzymek oraz ośœrodkiem kultu maryjnego libańskich chrześœcijan.
Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu stoi na górskim szczycie wznoszącym się nad Dżuniją, z którą łączy je kolejka gondolowa.
Charakterystycznym elementem krajobrazu jest biały posąg Najœświętszej Marii Panny. Wewnątrz bazy statui znajduje się mała kaplica. Tuż obok stoi współczesna, monumentalna katedra maronicka.
10 maja 1997 roku sanktuarium w Harissie odwiedził Jan Paweł II podczas swojej podróży apostolskiej do Libanu.
Las Bożych Cedrów –
Rezerwat cedrów libańskich w rejonie miasta Baszarri. Niewielki las na zboczach góry Makmal na wysokośœci ponad 2000 m n.p.m. Jest to pozostałośœć lasów, które kiedyśœ porastały większośœć szczytów gór Liban. Najstarsze z drzew w rezerwacie mają ponad 1500 lat.

Wyjazd do
Libanu w terminie 20 - 30 IX 2018
Koszt wyjazdu: 7.500zł na osobę (przy co najmniej 10 osobach)
cena zawiera:
- bilet lotniczy wg aktualnych cen,
- czꜶć biletu lotniczego i zakwaterowania przewodnika,
- honorarium przewodnika polskiego i libańskiego.
- przejazdy, zakwaterowanie i wyżywienie (śniadania i obiadokolacje),
- pobyt w pokojach dwuosobowych (noclegi w hotelach, starych klasztorach i pensjonatach).
Po kraju będziemy poruszać się specjalnym autokarem.
Cena nie zawiera:
-
ubezpieczenia turystycznego,
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i lokalnych przewodników.
Plan podróży może ulec częściowej zmianie.

ZAPISZ MNIE: arslibra@o2.pl

Wyjazd zostanie zorganizowany w przypadku zebrania odpowiedniej liczby osób.