LIBAN
9 - 19 IV 2018

Kolebka Cywilizacji
Pocz±tki Chrześ¶cijaństwa
Cuda Natury

Zapraszamy na urokliwy wyjazd do Libanu gdzie odwiedzimy miejsca, w których można odnaleĽźć jedne z najstarszych zabytków ludzkiej cywilizacji oraz kultury hellenistycznej, zachwycić się przyrod± w grocie Jeita i rezerwacie cedrów, pomedytować w starych klasztorach i koś¶ciołach pamiętaj±cych pocz±tki chrze¶ścijaństwa.
Naszym przewodnikiem będzie pani Dorota, która od dwudziestu lat mieszka w Libanie i pokaże nam jego duchowe oblicze. Odwiedzimy wiele zabytków, ¶świ¶tyń, ko¶ściołów i monasterów. Zamiast w hotelach postaramy się, aby¶śmy mogli nocować w dawnych budynkach klasztornych ¶wśród spokoju i medytacyjnej ciszy.
Poniżej prezentujemy tylko najważniejsze miejsca, które odwiedzimy:

Baalbek - miasto w północno-wschodnim Libanie, leż±ce w dolinie Bekaa. W starożytno¶ści znane jako miejsce kultu fenickiego boga słońca Baala, następnie pod nazw± Heliopolis jako jedno z najpiękniejszych miast hellenistycznych.
- Wielka ś¦wi±tynia Jowisza,
- Ś¦wi±tynia Bachusa,
- Okr±gła ś¦wi±tynia Wenus,
- Kamień Południa - kamienny monolit, uważany za największy na ¶świecie obrobiony blok kamienia waży ok. 1170 ton.

Grota Jeita - w 1836 roku amerykański misjonarz William Thomson odkrył Grotę Jeita, która znajduje się około 20 km od Bejrutu. Jej długoś¶ć wynosi nieco ponad 9 kilometrów.
Górna Grota - Odwiedzaj±cy przebywaj± pieszo trasę 750 metrów, podczas której podziwiać mog± kamienne formy, takie jak kolumny, draperie, grzyby, czy kurtyny.

Dolna Grota - tury¶ści odbywaj± krótki, ale niesamowity rejs łódkami na długości 400m, podczas którego ogl±dać mog± wnętrze jaskini, która ukształtowała się przez tysi±ce lat w wyniku naturalnych procesów.

Pałac Beit ed Dine – nazywany także Domem Wiary, zbudowany na pocz±tku XIX wieku przez emira Bashir Shehab II, gubernatora władaj±cego tymi rejonami z polecenia Imperium Osmańskiego. Prace ukończone w 1818 roku były prowadzone przez prawie 30 lat przez najlepszych włoskich architektów ści±gniętych przez emira z Syrii. W pałacu rezydowali namiestnicy osmańscy, francuscy, a po uzyskaniu niepodległości w 1943 roku prezydent Libanu.


Tyr (Sur)
- starożytne miasto fenickie w południowym Libanie na wybrzeżu Morza ¦Śródziemnego. Jego nazwa znaczy „skała”. Obecnie o¶środek handlowy, w którym uprawia się owoce cytrusowe, winoro¶śl, oliwki. Z dawnych zabytków zachowały się starożytna nekropolia, pozostało¶ści katedry, termy, hipodrom, dwie ulice kolumnowe oraz budynek widowiskowy.
Tyr był głównym o¶środkiem kultu Baala-Melkarta. Słyn±ł też z produkcji rzadkiego rodzaju purpury zwanej tyryjsk±. Barwnik otrzymywano ze ś¶limaków suszonych na słońcu.


Byblos
(Dżubajl) - miasto w ś¶rodkowym Libanie na wybrzeżu Morza ¦Śródziemnego. Miejsce stale zamieszkane od czasów neolitycznych, przez tysi±clecia ¶ści¶śle zwi±zane jest z legendami i histori± obszaru ¶śródziemnomorskiego. Byblos jest też bezpo¶średnio ł±czone z powstaniem i upowszechnieniem alfabetu fenickiego, podłoża współczesnego alfabetu.

Od III tysi±clecia p.n.e. znane z handlu cedrem i wapieniami ze starożytnym Egiptem, sk±d sprowadzano w zamian m.in. papirus. Greckie słowo byblos oznaczało papirus i st±d nazwa nadana miastu prawdopodobnie przez greckich handlarzy, którzy ści±gali do Byblos po ten surowiec.
Na zdjęciu: ¦wi±tynia Obelisków z pocz±tków II tysi±clecia p.n.e.

Sanktuarium ¶św. Charbela w Annaji
Annaja jest znanym chrze¶ścijańskim centrum pielgrzymkowym ze względu na znajduj±ce się w miejscowym monasterze maronickim relikwie ¶św. Charbela Machlufa (ur. 8 maja 1828, zm. 24 grudnia 1898 w Annaja) - duchowny maronicki, mnich i pustelnik, ś¶więty Kościoła katolickiego.

Został pochowany na klasztornym cmentarzu. Nad jego grobem pojawiła się niezwykła, jasna ¶poświata, utrzymuj±ca się przez wiele tygodni. Gdy po kilku miesi±cach, władze klasztoru dokonały ekshumacji pochówku okazało się, że ciało ojca Charbela jest w doskonałym stanie, zachowało elastyczność i temperaturę ciała osoby żyj±cej oraz wydzielało ciecz określan± przez ś¶wiadków jako pot i krew. Do 1965 r. ciało ojca Charbela nadal zachowało się nienaruszone. Kiedy w 1976 roku ponownie dokonano otwarcia grobu znaleziono już jedynie szkielet.
Harissa - miejscowoś¶ć w Libanie, 20 km od Bejrutu. Harissa jest ważnym centrum pielgrzymek oraz o¶środkiem kultu maryjnego libańskich chrze¶ścijan.
Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu stoi na górskim szczycie wznosz±cym się nad Dżunij±, z któr± ł±czy je kolejka gondolowa.
Charakterystycznym elementem krajobrazu jest biały pos±g Najś¶więtszej Marii Panny. Wewn±trz bazy statui znajduje się mała kaplica. Tuż obok stoi współczesna, monumentalna katedra maronicka.
10 maja 1997 roku sanktuarium w Harissie odwiedził Jan Paweł II podczas swojej podróży apostolskiej do Libanu.
Las Bożych Cedrów
Rezerwat cedrów libańskich w rejonie miasta Baszarri. Niewielki las na zboczach góry Makmal na wysoko¶ści ponad 2000 m n.p.m. Jest to pozostało¶ść lasów, które kiedy¶ś porastały większo¶ść szczytów gór Liban. Najstarsze z drzew w rezerwacie maj± ponad 1500 lat.

Wyjazd do
Libanu w terminie 9-19 IV 2018
Koszt wyjazdu: 7.500zł na osobę (przy co najmniej 10 osobach)
cena zawiera:
- bilet lotniczy wg aktualnych cen,
- czꜶć biletu lotniczego i zakwaterowania przewodnika,
- honorarium przewodnika polskiego i libańskiego.
- przejazdy, zakwaterowanie i wyżywienie (¶niadania i obiadokolacje),
- pobyt w pokojach dwuosobowych (noclegi w hotelach, starych klasztorach i pensjonatach).
Po kraju będziemy poruszać się specjalnym autokarem.
Cena nie zawiera:
-
ubezpieczenia turystycznego,
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i lokalnych przewodników.
Plan podróży może ulec czę¶ciowej zmianie.

ZAPISZ MNIE: arslibra@o2.pl

Wyjazd zostanie zorganizowany w przypadku zebrania odpowiedniej liczby osób.